Metale szlachetne w jubilerstwie
0 komentarzyHistoria biżuterii sięga daleko wstecz. Pierwsze elementy, które miały jedynie funkcję ozdobną, a nie łowiecką, wytwarzano już 20 tysięcy lat temu. Biżuteria tworzona była wtedy z muszli, kości zwierząt lub skóry, która zostawała po polowaniach. Metale szlachetne zaczęły być używane do produkcji biżuterii dopiero około 3500 lat p.n.e. Kiedy człowiek poznał je znacznie lepiej, zaczął produkować z nich bransolety, naszyjniki i spinki do włosów. W Starożytnym Egipcie bardzo popularne stały się także amulety.
Metale szlachetne w jubilerstwie
Trzy najważniejsze metale szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie to złoto, srebro oraz platyna. Występują jeszcze tzw. platynowce, jednak są one rzadziej używane. Do platynowców, oprócz platyny, zaliczają się także ruten, rod, pallad, osm i iryd. Większość z nich znaleźć można w biżuterii dostępnej w naszym asortymencie.
Srebro w jubilerstwie
Połyskująca barwa srebra fascynowała ludzkość od dawna. Naczynia, sztućce i ozdoby wykonywane były z tego pierwiastka przez wiele wieków i z pewnością były niezwykle kosztowne i ekskluzywne. Dopiero zamorskie wyprawy Europejczyków do krajów Ameryki Środkowej i Południowej spowodowały, że srebro stało się nieco tańsze i bardziej powszechne. To właśnie wtedy odkryto tam wiele jego złóż, których brakowało na Starym Kontynencie.
Srebro jest ciągliwe, kowalne i ma ładny, metaliczny połysk. Jest nieco twardsze niż złoto, ale nadal łatwo poddaje się modyfikacjom, dlatego można formować z niego wiele różnych kształtów. Po obróbce, doskonale wyglądają na dłoniach czy szyi w postaci biżuterii.
Ten metal szlachetny jest niezwykle elegancki i łatwo dopasować go do wielu stylizacji. Minimalistyczne srebrne kolczyki czy bransoletka ze srebrnymi zawieszkami, mogą być z pewnością noszone na co dzień jako uzupełnienie formalnego bądź casualowego stroju.
Złoto w jubilerstwie
Złoto to obecnie nie tylko najpopularniejszy metal szlachetny, ale jednocześnie bardzo drogocenny i pożądany materiał. Przez setki lat uchodził on za synonim piękna i luksusu. Historia jego wydobycia i przetapiania silnie związana jest ze Starożytnym Egiptem. Przykładem zamiłowania Egipcjan do złota jest pośmiertna maska faraona Tutenchamona wykonana w całości z tego szlachetnego metalu.21
Złoto należy do najbardziej kowalnych metali. Ze względu na to, że w czystej postaci jest zbyt miękkie, w jubilerstwie wykorzystuje się jego stopy z domieszką innych pierwiastków. Dzięki tym połączeniom możliwe jest uzyskanie różnych odcieni złota, które naturalnie ma połyskującą, żółtą barwę. Dla przykładu, białe złoto uzyskujemy dzięki domieszce niklu lub palladu, a czerwone dzięki miedzi.
Złoto w formie kolczyków, czy eleganckiego pierścionka pasuje do klasycznych i eleganckich stylizacji. Świetnie komponuje się z uniwersalną czernią, ale też z burgundem oraz butelkową zielenią.
Platyna w jubilerstwie
Czy wiesz, że obecnie najbardziej pożądany metal szlachetny na świecie, czyli platyna, jeszcze kilka wieków temu był uznawany za mało wartościową odmianę srebra? Platyna została odkryta w Kolumbii w pierwszej połowie XVIII wieku. Jej nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa platino, co oznacza ?sreberko?. Choć nieco pogardliwe określenie przyjęło się na dobre, to jednak szybko dowiedziono, że platyna jest nie tylko odrębnym od srebra metalem, ale również bardzo rzadkim i kosztownym kruszcem.
Platyna ma wysoką temperaturę topnienia, jest kowalna i poddaje się formowaniu, choć nieco trudniej, niż srebro i złoto. Z tego względu oraz z powodu niewielkiego występowania w naturze, biżuteria z platyny jest droższa niż ozdoby z pozostałych kruszców. Ma szaro białe zabarwienie i piękny połysk.
Biżuteria z platyny należy do najbardziej wyjątkowych, dlatego najczęściej z tego metalu szlachetnego wyrabia się pierścionki zaręczynowe oraz obrączki.
Próby metali szlachetnych
Biżuterię wykonaną z metali szlachetnych chroni polskie prawo probiercze. To, ile wyrób biżuteryjny zawiera metalu szlachetnego, określane jest próbą. Im większa wartość próby, tym więcej czystego metalu szlachetnego zawiera biżuteria w stosunku do pozostałego stopu. Na konkretnych przykładach łatwiej to zrozumieć:
Złoto próby 750 oznacza stop składający się z 75% czystego złota i 25% domieszek innych metali. Jest to jeden z najwyższych stopów złota, co oznacza, że ??jest on bardzo trwały i odporny na zarysowania.
100 gram srebra próby 925 oznacza, że w stopie znajduje się 92,5 gramy czystego srebra i 7,5 gramów domieszek innych metali. Jest to jeden z popularnych stopów srebra, używany do produkcji biżuterii.
Próby złota:
- 0 – próba 999 zawiera 99,9% czystego złota
- 1 – próba 960 zawiera 96,0% czystego złota
- 2 – próba 750 zawiera 75,0% czystego złota
- 3 – próba 585 zawiera 58,5% czystego złota
- 4 – próba 500 zawiera 50,0% czystego złota
- 5 – próba 375 zawiera 37,5% czystego złota
- 6 – próba 333 zawiera 33,3% czystego złota
Próby srebra:
- 925 zawiera 92,5% czystego srebra
- 875 zawiera 87,5% czystego srebra
- 830 zawiera 83,0% czystego srebra
- 800 zawiera 80,0% czystego srebra
Próby platyny:
- 999 zawiera 99,9% czystej platyny
- 950 zawiera 95,0% czystej platyny
- 850 zawiera 85,0% czystej platyny
Cechy probiercze metali szlachetnych
Cechy probiercze, to chronione przez prawo znaki urzędowe, które potwierdzają, że w wyrobie jubilerskim znajdują się metale szlachetne. Każdy wyrób ze złota (powyżej 1 g), srebra (powyżej 5 g) oraz platyny musi posiadać taki znak, który jest dowodem na zawartość kruszcu.
Cecha zawiera symbol metalu, określenie próby oraz informację o mieście, w którym cecha została nabita.
Symbole metali szlachetnych, w których głowa:
- rycerza oznacza biżuterię ze złota,
- kobiety oznacza biżuterię ze srebra,
- głowa konia oznacza biżuterię z platyny,
- głowa psa oznacza biżuterię z palladu.
Miasta, w których zlokalizowane są urzędy probiercze nabijające cechy:
- B ? Bydgoszcz,
- G ? Gdańsk,
- H ? Chorzów,
- K ? Kraków,
- Ł ? Łódź,
- P ? Poznań,
- W ? Warszawa,
- V ? Wrocław,
- Z ? Częstochowa.
Tematyka metali szlachetnych jest niezwykle ciekawa. Z pewnością ich znajomość może pomóc w wyborze biżuterii dostępnej w naszej szerokiej ofercie. Nasi doradcy chętnie podpowiedzą, jaką biżuterię warto wybrać na określoną okazję czy też dla wyjątkowej osoby. Przedstawią również wiele wariantów metali szlachetnych, które znajdują się w naszej ofercie.